Második podcast-adásunkban Hont András, Zubor Zalán és Sarkadi Nagy Márton Váradi Józseffel, a Wizz Air csoport vezérigazgatójával és a Budapesti Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriumi tagjával beszélgetett a közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványokról (KEKVA), a 2019 óta alapítványi működésű Budapesti Corvinus Egyetemről és a modellváltás hatásairól hazai és nemzetközi téren egyaránt.
2019-ben fogadták el az egyetemek alapítványi működéséről szóló törvényt, és tavaly nagy vihart kavart a jogszabály alapján létrehozott „közfeladatot ellátó vagyonkezelő alapítványok” (KEKVA) ügye. Az alapítványoknak juttatott vagyon kapcsán többen beszélnek a privatizáció sajátos formájáról, amely nagyságrendileg csak a rendszerváltást követő magánosításhoz mérhető, és a regnáló jobboldali kormány ciklusokon átívelő befolyásmegőrzési kísérleteként értékelik a folyamatot.
A KEKVA-k korábban az állam által gyakorolt funkciókat és állami intézményeket – egyetemeket, múzeumokat, állami gazdaságokat, értékes ingatlanokat – kaptak meg oly módon, hogy a későbbi kormányok, választott politikusok aligha tudnak ellenőrzést gyakorolni a működés fölött. A megismert kuratóriumi tagok többsége ugyanakkor erősen köthető a kormányzó pártokhoz vagy azok szellemiségéhez.
A folyamatot többen nevezik a privatizáció egy formájának, ami nagyságrendileg csak a rendszerváltást követő magánosításhoz mérhető – ezt igazán az Orbán-kormány sem cáfolta, hiszen az általuk benyújtott és április 27-én elfogadott törvény bevezetőjében is célként szerepel, hogy ezek az alapítványok „a mindenkori kormányzattól” függetlenek legyenek.
Többen viszont védelmükbe vették az alapítványosítást, és azt hangsúlyozták, hogy – főleg az egyetemeket illetően – minden eddiginél több forrás áll majd rendelkezésre a célok megvalósításához. Mások meg azt emelték ki, hogy az új szisztéma sokat fog változtatni a felsőoktatás merev rendszerén.
Podcastunkban a teljes kérdéskört nem tudtuk áttekinteni, a KEKVA-k közül egy speciális helyzetben lévő alapítványról, a Corvinus Egyeteméről beszélgettünk, egy speciális helyzetben lévő emberrel. Váradi József a WizzAir társalapítója, a cég elnök-vezérigazgatója, az ország egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb személyisége, esetében valószínűtlennek tűnik, hogy a politika nyomására került volna a kuratóriumba, és az is, hogy ezáltal kívánna érvényesülni. Meghívtuk az Átlátszó szerkesztőségébe, hogy a Corvinusról és saját elképzeléseiről váltsunk néhány szót.
133 milliós támogatást kapott az alapítvány, ahol Rogán embere médiarutint szerzett: https://atlatszo.hu/kozpenz/2021/11/08/133-millios-tamogatast-kapott-az-alapitvany-ahol-rogan-embere-mediarutint-szerzett/
Új időknek új dalai. Az Átlátszó januártól rendszeres podcastadással is jelentkezik majd. Át fogjuk beszélni egy adott időszak legérdekesebb/fontosabb/felkavaróbb témáit...
Néhány napja Wáberer György, a Tokaj-Zemplén térség fejlesztéséért felelős kormánybiztos bejelentette, hogy még az idén elkezdődnek Sátoraljaújhelyen a 700 méter...
Néhány napja megjelent hosszú cikkében foglalta össze Szopkó Zita átlátszós újságíró mindazt, amit az “új offshore” néven emlegetett magántőkealapokról tudni...